Środa 20.01.2021

Laser w medycynie. Uwaga, idzie o urodę!

Lek. med. Adam Rakowski, specjalista od laserów w dermatochirurgii (leczy też w gorzowskim Medi-Raju) wytłumaczył nam, o co chodzi w medycynie estetycznej. Otóż oto, aby pacjenci pozbyli się defektów i zaczęli siebie akceptować.

Medycyna plus innowacja, a to wszystko pod kontrolą świetnego specjalisty – w Centrum Medycznym Medi-Raj zupełnie nowy zakres usług. Uwaga! W grę wchodzi uroda. A to prawie zawsze klucz do sukcesu.

Proszę pani, proszę pana, oto co można skorygować
Specjaliści medycyny estetycznej przynają, że mają coraz więcej pacjentów. Taką opinię potwierdza Adam Rakowski, lekarz przyjmujący od niedawna w Medi-Raju. Wytłumaczył nam dlaczego tak się dzieje. – Rozwój technologii oznacza, że substancje do zabiegów estetycznych, także aparatura i związane z nią procedury są coraz tańsze i coraz bardziej doskonałe – mówi. Efekt? Na poprawę urody może sobie pozwolić znacznie więcej osób niż jeszcze przed kilkoma laty.

Medycyna estetyczna? Co to właściwie jest? Wyjaśnienie jest proste – generalnie chodzi w niej oto, aby człowiek pozbył się defektów i zaczął siebie akceptować. Aby to osiągnąć lekarze skutecznie redukują efekty starzenia się skóry (np. przebarwienia i zmarszczki), ale również usuwają zmiany ze wskazań medycznych. Zatem z czym przychodzą? A. Rakowski bez wahania wskazuje najczęstsze przyczyny wizyt. – Chodzi im o zabiegi korygujące najpopularniejsze przypadłości: zmiany skóry typu łagodnego, czyli różnego rodzaju znamiona, włókniaki miękkie twarde, brodawki łojotokowe, brodawki zwykłe, czyli tzw. kurzajki, brodawki płaskie – wylicza lekarz. Ale równie często chcą usunięcia bądź redukcji blizn czy tatuaży pigmentowych. Zdarzają się też zmiany nowotworowe. Najczęściej chodzi o raka podstawnokomórkowego – za pomocą lasera można go usuwać z rewelacyjnymi efektami.

Nie mniej dostępne, a przez to popularne, są zabiegi stricte estetyczne – ich celem nie jest już poprawa stanu zdrowia. To fotoodmładzanie skóry twarzy, ale nie tylko. – Często zgłaszają się do mnie pacjentki, które chcą poprawić wygląd szyi czy dekoltu – kobiety z natury rzeczy chcą je eksponować – zaznacza nasz rozmowca. Za pomocą lasera koryguje się również zmiany typu naczyniowego i pigmentowego. Te drugie wynikają z zaburzeń dystrybucji pigmentu, np. związanych z nadmiernym zamiłowaniem do słońca. – Po intensywnym opalaniu na skórze zostają przebarwienia. Pacjent wygląda tak, jakby na skrawku twarzy był bez przerwy czymś umazany i nie mógł się tego pozbyć – wyjaśnia A. Rakowski.

Nie tylko dla piękna
Ale lasery to narzędzia nie tylko dla urody – można je stosować do wielu schorzeń jako leczenie uzupełniające, na przykład do choroby niedokrwiennej serca, bólu głowy, migreny, trudno gojących się ran, wszelkiego rodzaju zmian zwyrodnieniowych aparatu ruchu, również przy leczeniu pourazowym. Laserem można nawet zatrzymywać proces wypadania włosów związany z hyperandrogenizmem.

Większość “laserowych” procedur wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, a tylko niektóre w ogólnym, np. dermabrazję skóry całej twarzy (podstawą zabiegu jest światło lasera – usuwa stare, uszkodzone komórki i pobudza procesy regeneracji skóry). Jednak znaczącą część zabiegów można wykonywać bez znieczulenia. – Wieloletnie doświadczenie podpowiada mi, że są pacjenci, którzy wolą, aby zabieg właśnie tak był wykonywany – zaznacza A. Rakowski. Laser, którym lekarz dysponuje, ma szeroką możliwość regulacji parametrów, własnie dlatego, choć zabieg może nie będzie przyjemny, to na pewno nie będzie bolesny na tyle, aby go nie można było wykonać. To jeden z ogromnych atutów nowoczesnej aparatury, bo wiele osób jest uczulona na środki znieczulające.

Laser? Narzędzie doskonałe
Laser dwutlenkowęglowy – jeden z głównych instrumentów medycyny estetycznej – emituje światło podczerwone o parametrach, które czynią go doskonałym narzędziem stosowanym w zabiegach dermatochirurgicznych. Dzięki niemu ingerencja lekarska jest niesłychanie precyzyjna – tkanki, które mają pozostać nienaruszone, nie ulegają termicznemu uszkodzeniu. Nie dochodzi też do uszkodzenia naczyń krwionośnych i przydatków skóry (np. włosów). Co to oznacza dla pacjenta? – Najważniejsze jest szybkie gojenie ran – proces trwa aż o 50 procent krócej niż przy użyciu innych metod laserowych lub elektrokalgulacji – zaznacza A. Rakowski. Ponadto rany goją się albo bez pozostawienia śladu, albo ślad jest znikomy (efekt nieosiągalny przy użyciu innych metod). Na dodatek prawdopodobieństwo powstawania blizn jest minimalne.

Laser CO2 – właśnie taki jest używany w Medi-Raju – ma szeroki zakres regulacji parametrów, a to oznacza, że do maksimum można wykorzystać jego unikatowe właściwości, a w efekcie uzyskać wyjątkowy efekt kosmetyczny. Zabieg przeprowadzany jest błyskawicznie – usunięcie kilku, nawet kilkunastu zmian trwa nie dłużej niż 30 minut.

Laser Diodowy Light Sheer to obecnie najskuteczniejsze narzędzie do usuwania nadmiernego lub zbędnego owłosienia. Parametry urządzenia dostosowuje się do fototypu skóry, koloru i grubości włosów. Skutecznie skraca czas i ilość zabiegów – zwykle dla uzyskania pożądanego efektu wystarczą trzy wizyty.

Wiązka światła to nie wszystko…
Intensywne światło (IPL) to rodzaj bardzo silnej lampy błyskowej – jej promieniowanie przechodzi przez odpowiedni filtr. Co istotne, generowany błysk można kształtować, a przez to uzyskuje się zamierzone efekty, m. in. zamykanie rozszerzonych naczyń krwionośnych, usuwanie przebarwień pigmentowych, usuwanie owłosienia, leczenie trądzika pospolitego. –Jednak najlepsze rezultaty uzyskujemy wykorzystując urządzenie IPL podczas zabiegu fotoodmładzania skóry twarzy, szyi, dekoltu, biustu. Polega na oświetleniu odpowiedniej części ciała z wykorzystaniem dwóch procedur – na przykład zamykania naczyń krwionośnych i usuwania przebarwień pigmentowych – wyjaśnia A. Rakowski. Procedurę powtarza się pięciokrotnie, raz w miesiącu, trwa do 60 minut. Pacjent może opuścić ośrodek tuż po zabiegu i bez przeszkód normalnie funkcjonować.

Poza fototerapią istnieją oczywiście inne metody korekty niedoskonałości urody. Należą do nich stosowanie wypełniaczy i implantów. Preparaty Teosyal to wypełniacze wstrzykiwane przez lekarza, bezpośrednio w miejsce, gdzie skóra wiotczeje i pojawiają się zmarszczki. Występują w wielu odmianach – ich skład jest dostosowany do korekty konkretnej wady kosmetycznej. Na przykład Ultimate ma moc kreowania objętości choćby w przypadkach asymetrii twarzy. Ultra Deep świetnie wypełnia bardzo głębokie zmarszczki. Kiss jest przygotowany do konturu i wypełniania ust. First Lines działa na powierzchowne zmarszczki. Z kolei Redensity II jest stworzony dla okolic oka, cieni i doliny łez. W zależności od użytego preparatu efekt może utrzymywać się nawet do 24 miesięcy. Co wyjątkowo istotne, preparaty Teosyal to nowoczesne, bezpieczne wypełniacze, oparte na kwasie hialuronowym, którego cechami są: całkowite wchłanianie się i biodegradowalność oraz pochodzenie niezwierzęce.

Wszczepienie nici Silhouette Soft, czyli bezoperacyjny lifting skóry twarzy, przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, nie wymaga nacinania i szycia skóry, zajmuje od 30 do 40 minut. Jego atut? Efekt kosmetyczny uzyskiwany jest natychmiast. Okres rekonwalescencji trwa około dwa tygodnie, rezultat zabiegu utrzymuję się do 18 miesięcy. Nici można stosować wraz z innymi zabiegami medycyny estetycznej np. podawaniem kwasu hialuronowego lub zabiegami laserowymi.

Wszystkie opisane zabiegi poprzedzone są konsultacjami medycznymi i przeprowadzane przez specjalistę, którego kompetencje poparte są ponad 15-letnim doświadczeniem i stosownymi certyfikatami. Uwaga pacjenci! Konsultacje u lek. med. Adama Rakowskiego w Gorzowskim Centrum Medycznym Medi-Raj, po telefonicznej rejestracji (09 71 51 100 lub 101)

To lek. med. Adam Rakowski – dyplom Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Łodzi uzyskał w 1992 roku. Następnie zdobył specjalizację drugiego stopnia z medycyny rodzinnej i rozpoczął pracę w Centrum Diagnostyki i Terapii Laserowej Politechniki Łódzkiej, co pozwalało mu łączyć uprawianie zawodu lekarza ze stosowaniem najnowocześniejszych technik i technologii medycznych na największym światowym poziomie. Opracował i wprowadził wiele unikatowych metod zastosowania laserów, m.in. biostymulacyjnej metody leczenia choroby niedokrwiennej serca, stwardnienia rozsianego, androgenowego wypadania włosów, fotodynamicznej diagnostyki i leczenia nowotworów skóry.

Adam Oziewicz

 1. Adres redakcji:
 2. ul. Łokietka 32/40 (kaskada, III p.)
 3. 66-400 Gorzów Wielkopolski
 1. Nasze telefony:
 2. redakcja: 95 736 62 22
 3. sekretariat: 95 736 62 22 wew. 100
 4. reklama: 95 736 62 22 wew. 102
 1.  
 2.  
 3.  
 1. Copyright 2021 tylko gorzów
 2. Design by trzyGieGRX design studio
 3. 29449