Środa 20.01.2021

Legia zgarnie nam talenty?

Gorzowski Okręgowy Związek Piłki Nożnej podpisał porozumienie z Akademią Piłkarską Legii Warszawa. To ma być wymiana myśli szkoleniowej i selekcja talentów. Projekt wzbudza kontrowersje w gorzowskim środowisku.

Umowa została podpisana przy okazji inauguracji Mini Mistrzostw Świata. Do Gorzowa przyjechał dyrektor Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa, Ernest Waś. Rzecz jasna, mówił o korzyściach płynących ze współpracy z Gorzowskim Okręgowym Związkiem Piłki Nożnej. Akademia współpracuje już z kilkoma klubami z Mazowsza, ale też z Olimpią Elbląg i Liderem Włocławek. Wszystko w ramach programu „Przyjaciel Akademii Piłkarskiej Legii”. – Chcemy mieć partnerów w całej Polsce. Korzyści z takiej umowy mają obie strony. My zapewniamy wymianę szkoleniową – zaprosiliśmy już do siebie trzech trenerów z Gorzowa. Chcemy też zapraszać dzieci na mecze Legii Warszawa, dostarczać sprzęt piłkarski. Najlepsi młodzi piłkarze mają trafiać do naszej akademii – zapewnił Ernest Waś.

Gorzowski OZPN jest jedynym okręgowym związkiem piłkarskim, który wszedł w ten projekt, co przyznał dyrektor akademii. GOZPN nie dysponuje kartami zawodniczymi, ma jedynie swoje reprezentacje regionu w różnych kategoriach wiekowych. Skąd więc koncepcja takiej współpracy? Prezes GOZPN Zdzisław Czyrka jakby pośrednio przyznał, że związek nie widzi możliwości rozwoju piłkarskiej młodzieży w tutejszych klubach. – Robimy to dla naszych dzieci z Gorzowa i całego regionu. Chcemy wyrównać ich start w piłkarskim świecie. Sądzę, że marka Legii i możliwość gry w jej emblemacie jest atutem dla tutejszych dzieci i bardziej ich przyciągnie. Nie mamy drużyny w lidze centralnej – zatem trudno oczekiwać, aby utalentowana młodzież przebijała się w III czy IV lidze. A gdy sięgamy do naszych kadr po chłopców z klubów niższych lig to okazuje się, że po wspólnych treningach w reprezentacji GOZPN potrafią wygrywać rozgrywki. Ponadto chcemy, aby nasi trenerzy uczyli się od najlepszych – wyjaśnił prezes Czyrka.

Na konferencji prasowej z okazji podpisania umowy był Tadeusz Jędrzejczak. Prezydent przypomniał o miejskich inwestycjach w kompleks przy Wyszyńskiego i Krasińskiego oraz wrócił do tematu boiska na „Kukule”. – Mieliśmy problem z planem przestrzennym, ale myślę, że nowy samorząd w 2015 zabierze się za tę inwestycję – przypuszcza Tadeusz Jędrzejczak.

Umowa GOZPN z AP Legii wzbudza kontrowersje wśród części działaczy. W akademii szkoli się obecnie trzech lubuszan w tym 14-letni wychowanek Stilonu, Sebastian Walukiewicz. Prezesi gorzowskiego klubu uważają, że umowa doprowadzi jedynie do drenowania lubuskiej piłki z talentów i nie służy rozwojowi lokalnego futbolu. – Zgodę na przejście i tak musi wydać klub – bronił się Zdzisław Czyrka. – Jak się młodego zawodnika nakręci to nie będzie siły go zatrzymać – odpierają sternicy Stilonu. Ich zdaniem GOZPN de facto wyręcza Legię w poszukiwaniu piłkarzy na terenie naszego województwa. Obawiają się, że taka współpraca sprawi, że kluby zostaną postawione pod ścianą w sytuacji gdy młody piłkarz i jego rodzice zostaną dzięki tej umowie zachęceni do przejścia w szeregi Legii.

Filip Górecki

 1. Adres redakcji:
 2. ul. Łokietka 32/40 (kaskada, III p.)
 3. 66-400 Gorzów Wielkopolski
 1. Nasze telefony:
 2. redakcja: 95 736 62 22
 3. sekretariat: 95 736 62 22 wew. 100
 4. reklama: 95 736 62 22 wew. 102
 1.  
 2.  
 3.  
 1. Copyright 2021 tylko gorzów
 2. Design by trzyGieGRX design studio
 3. 29449