Czwartek 04.03.2021

Tylko na dwa fronty

Radni Wierchowicz i Synowiec, znani mecenasi proponują podniesienie wieku uprawniającego do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską z 70. do 75. lat. Czy mają rację?

Tak – Adam Oziewicz
Nie wiem i nie chcę wiedzieć, ilu gorzowian może bezpośrednio dotyczyć ta zmiana, ale zakładam, że świeżo upieczeni radni, ludzie dobrze wykształceni, wiedzą co robią. Skoro taka myśl wpadła im do głowy to znaczy, że może przynieść wymierne korzyści finansowe. Może okazać się przecież, że osoby starsze, między 70. a 75 rokiem życia, sfinansują młodszym zupełnie nowe tramwaje. Naprawdę nie mam siły szacować, ile miasto może zyskać na takiej zmianie. Mam nadzieję, że nasi adwokaci z nazwiskami już to zrobili i znają dokładnie liczby, a nie są to tylko dane wynikające z obserwacji przejeżdżających tramwajów zza restauracyjnego stolika. Na szczęście na sto procent wiadomo, że miejska komunikacja zbiorowa ma służyć przede wszystkim młodzieży szkolnej oraz osobom starszym – dla tych grup to często jedyny sposób na pokonywanie miejskich przestrzeni. Zatem pytanie: na kim jak nie na nich opierać finansowanie tramwajów i autobusów? Pozostaje jednak problem, co z osobami starszymi, których nie stać na bilet? Jeżeli radni wpadliby na pomysł mechanizmu finansującego komunikację dla tej grupy mieszkańców to pal licho tą ulgę.

Nie – Marcin Cichoń
MZK przeżywa kryzys związany z problemami miejskiego budżetu, od którego zakład jest w dużym stopniu zależny. Nie jest nowością, że dochody z biletów nie pokrywają wydatków przewoźnika. Jeżeli mamy mieć nowoczesny tabor MZK musimy mieć więcej środków. Znani gorzowscy mecenasi, jako panaceum na finansowe bolączki przewoźnika proponują, żeby starsi mieszkańcy mogli korzystać z darmowych przejazdów MZK dopiero po ukończeniu 75. roku życia (obecnie wystarczy 70). Jak dla mnie to pomysł tak absurdalny jak gaszenie zaawansowanego pożaru przy pomocy szklanki wody. Wpływy z biletów nie będą większe, a wystawimy się jako miasto na śmieszność. Są dwa aspekty tej sprawy. Po pierwsze to, że ludzie starsi mogą jeździć za darmo traktuje jako wyraz szacunku miasta do swoich seniorów, a wiadomo jak wygląda portfel większość emerytów. Drugi aspekt to taki, że wszystkim nam powinno zależeć, żeby seniorzy, którzy mają prawo jazdy przestali prowadzić po 70 roku życia samochód. Chodzi o bezpieczeństwa ich samych i pozostałych uczestników ruchu. Jedną z zachęt mogą być właśnie darmowe przejazdy miejską komunikacją.

 1. Adres redakcji:
 2. ul. Łokietka 32/40 (kaskada, III p.)
 3. 66-400 Gorzów Wielkopolski
 1. Nasze telefony:
 2. redakcja: 95 736 62 22
 3. sekretariat: 95 736 62 22 wew. 100
 4. reklama: 95 736 62 22 wew. 102
 1.  
 2.  
 3.  
 1. Copyright 2021 tylko gorzów
 2. Design by trzyGieGRX design studio
 3. 30003